Men 11 Yrs/Over 100m Backstroke - Heats

11/12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime R.T.FINA Pt 50
1.Xander Tovey12Co Coventry 1:07.93 + 0.71444 32.39
2.Noah Cartlidge12Biddulph 1:15.79 + 0.94320 37.31
3.Kaiden Hitchins12Warley Wasps 1:16.17 + 0.67315 37.57
4.Charlie Owen12Worcester 1:17.50 + 0.60299 36.88
5.Charlie Scollard-Kerr12Wellington M 1:18.14 + 0.65292 37.57
6.Zak Russon12Bilston 1:19.12 + 0.60281 38.56
7.George Fernyhough-Jone12Cheadle 1:19.42 + 0.67278 38.42
8.Leroy Shih12Co Birm'ham 1:19.44 + 0.59278 38.60
9.Jack White12Wyre Forest 1:19.79 + 0.71274 38.59
10.Jack Lewis12Walsall 1:19.80 + 0.69274 38.22
11.Dilanas Satavicius12Nuneaton 1:21.32 + 0.65259 39.90
12.Benjamin Hung12Co Birm'ham 1:21.43 + 0.76258 40.02
13.Robert Gearey12Worcester 1:22.05 + 0.74252 41.18
14.Sam Good12Wrekin SC 1:23.53 + 0.72239 40.87
15.Sam Sigley12Leek 1:23.59 + 0.66238 40.54
16.Gabriel Thursfield11Boldmere 1:23.81 + 0.66236 40.61
17.William Stokes12Redditch 1:24.03 + 0.58234 40.03
18.Samuel Tan12Orion 1:24.32 + 0.70232 41.32
19.James Heller12TelfordAqua 1:24.52 + 0.66230 40.35
20.Doogal Barnett12Ledbury 1:24.59 + 0.64230 40.10
21.Finley Spooner12Cheadle 1:24.92 + 0.71227 41.67
22.Oliver Sigley11Leek 1:25.30 + 0.80224 42.94
23.Edward Rice12Evesham 1:25.46 + 0.65223 41.57
24.Edward Frost12Burton 1:26.00 + 0.79219 42.80
25.Rocco Murphy12Nuneaton 1:26.20 + 0.75217 42.50
26.Kacper Scibski12Solihull 1:26.44 + 0.72215 41.41
27.Harry Hayward11Nuneaton 1:26.55 + 0.59215 42.98
28.Alex Hodges12Leamington 1:28.01 + 0.66204 42.57
 Joseph Agoston12Redditch DNC     
 Ewan Troup12Leamington DQ      

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime R.T.FINA Pt 50
1.Oscar Devaal13Biddulph 1:10.38 + 0.61399 34.30
2.Dylan Lewis13Worcester 1:11.27 + 0.68385 34.22
3.Joshua Drury-Tew13Co Birm'ham 1:14.37 + 0.59338 35.57
4.Toby Marchant13Pershore 1:14.43 + 0.57338 35.97
5.Theo Bramwell13Solihull 1:14.64 + 0.63335 36.36
6.Oliver Cattell13Bromsgrove 1:14.81 + 0.64332 35.82
7.Finley Ferguson13Ledbury 1:14.86 + 0.68332 35.94
8.Hugo Gascoyne13Stourbridge 1:15.05 + 0.71329 36.99
9.Daniel Roche13Leamington 1:15.89 + 0.67318 36.88
10.Andrew Currie13Nuneaton 1:16.10 + 0.60316 36.60
11.Oliver Birtwistle13Shrewsbury 1:16.23 + 0.76314 36.60
12.Jacob Hill13Warley Wasps 1:16.36 + 0.71313 36.83
13.Daniel Webb13Cosacss 1:16.39 + 0.65312 35.92
14.Finlay Lloyd13Rugby 1:17.14 + 0.70303 38.05
15.Henry Foster13Bromsgrove 1:17.60 + 0.71298 37.44
16.Jack Harris13Chase 1:17.95 + 0.64294 37.58
17.Morgan Atherton13Boldmere 1:18.98 + 0.68282 37.79
18.Tyler Cross13Leamington 1:19.00 + 0.73282 38.31
19.Harry Stovin13Oswestry Ott 1:19.81 + 0.69274 38.57
20.Owen Griffiths13Wellington M 1:21.05 + 0.65261 38.82

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime R.T.FINA Pt 50
1.Andre Onyekwe14Leamington 1:06.37 + 0.58476 31.81
2.John Toogood14Newport 1:06.74 + 0.68468 32.60
3.Theodore Rogers14Co Hereford 1:07.26 + 0.69458 31.96
4.Harry Chandler14Royal Wolv 1:07.42 + 0.60454 32.98
5.Layton Brown14Nuneaton 1:08.34 + 0.66436 32.77
6.Eamonn Djeridi14Royal Wolv 1:10.13 + 0.46404 33.62
7.Dewi Arch14Northgate 1:10.78 + 0.75393 33.89
8.Elliot Lawton14Co Coventry 1:10.91 + 0.61390 34.40
9.Ashley Keay14StaffordApex 1:11.29 + 0.55384 35.53
10.Aled Lee14Co Birm'ham 1:11.36 + 0.67383 35.40
11.Gareon Gabatan14Rugby 1:11.40 + 0.58382 34.40
12.Oliver Leppert14Co Hereford 1:11.67 + 0.69378 34.40
13.Owen Perry14Redditch 1:12.32 + 0.65368 35.00
14.Jake Dark14Boldmere 1:12.55 + 0.58365 35.33
15.William McGinley-Keate14Cheadle 1:12.81 + 0.62361 35.29
16.Jack Keasey14Wombourne 1:13.54 + 0.64350 35.88
17.Jake Weavell14StaffordApex 1:13.62 + 0.60349 36.03
18.Stefan Troye14Redditch 1:15.23 + 0.65327 35.06
19.Rhys Buick14Chase 1:15.26 + 0.64327 35.34
20.Jacob Cutler14Worcester 1:15.90 + 0.62318 36.87
21.Akaash Das14Oswestry Ott81:25.45 + 0.90223 40.83
 Max Davidson14Redditch DNC     

15 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime R.T.FINA Pt 50
1.Harvey Reed15Chase 1:04.16 + 0.61527 30.90
2.Thomas Hudson15Nuneaton 1:04.19 + 0.65527 31.22
3.William Viney15Co Birm'ham 1:04.50 + 0.61519 30.81
4.Sebastian Ebanks15Chase 1:04.97 + 0.64508 30.88
5.Krystof Wood15Bromsgrove 1:05.35  499 32.33
6.Ben Gooch15Worcester 1:05.70 + 0.63491 31.71
7.Oliver Greaves15Wrekin SC 1:06.47 + 0.81474 31.91
8.Edward Morris15Ludlow 1:07.75 + 0.62448 32.85
9.Isaac Walton15Solihull 1:08.00 + 0.63443 33.06
10.Charlie Butcher15Boldmere 1:08.04 + 0.64442 32.71
11.William Diable15Shrewsbury 1:08.10 + 0.53441 32.68
12.Cameron McQuade15Cosacss 1:08.27 + 0.64438 32.18
13.Guy Stovin15Oswestry Ott 1:08.47 + 0.59434 33.59
14.James Frost15Newport 1:08.94 + 0.67425 33.39
15.Morgan Pugh15Co Hereford 1:09.03 + 0.66423 32.96
16.Finley Ryan15Walsall 1:10.22 + 0.67402 34.31
17.Oscar Owen15Co Birm'ham 1:10.26 + 0.60401 33.79
18.Oliver Frost15Burton 1:10.52 + 0.77397 34.08
19.Bronson Bird15Solihull 1:13.64 + 0.68349 35.09
 Zachariah Dale15Newcastle St DQ      

16 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime R.T.FINA Pt 50
1.David Annis16Pershore 1:00.97  615 29.56
2.Jude Denning16Boldmere 1:02.59 + 0.63568 30.45
3.Cameron Baddams16Wolv\'hampto 1:04.98 + 0.50508 31.61
4.Mitchell Lowe16Cosacss 1:06.74 + 0.72468 32.17
5.Leon Steer16Wrekin SC 1:07.78 + 0.59447 33.05
6.Oliver Edwards16Dove Valley 1:08.07 + 0.61441 32.89
7.Clark Hopkinson16Boldmere 1:08.10 + 0.63441 32.80
8.Alexander Vega Flores16Nuneaton 1:08.13 + 0.63440 33.13
9.Robert Melintescu16Wrekin SC 1:08.16 + 0.60440 33.54
10.Ryan Bloomer16Sandwell 1:15.38 + 0.67325 35.61

17 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime R.T.FINA Pt 50
1.Oliver Morgan19Birm'ham Uni 55.41  819 26.61
2.Joshua Golsby-Taylor18Leamington 59.88  649 29.21
3.Andrew Jones18Royal Wolv 1:00.31  635 28.98
4.Oliver Burns17Royal Wolv 1:00.95  615 29.37
5.Brooke Totney18Royal Wolv 1:02.79 + 0.57563 30.53
6.Michael Brown20Birm'ham Uni 1:03.03  556 30.46
7.Oliver Caddick17Chase 1:03.49  544 30.74
8.Elwyn Davies17Wrekin SC 1:03.58 + 0.44542 30.23
9.George Blair20Newcastle St 1:04.11 + 0.62529 30.48
10.Joe Ritson17Wrekin SC 1:04.22 + 0.69526 31.08
11.Adam Ryan17Halesowen 1:04.74 + 0.60513 31.21
12.Thomas Dalziel17Rugby 1:05.17 + 0.68503 31.70
13.Benjamin Scobie17Wrekin SC 1:05.29 + 0.63500 31.79
14.Joshua Walmsley18Sandwell 1:05.52 + 0.65495 31.76
15.James Stanley18Wombourne 1:06.00 + 0.88484 32.39
16.Michael Bray18Droitwich 1:06.06 + 0.63483 32.36
17.Aurelio Lencioni17Redditch 1:06.25 + 0.62479 32.04
18.Craig Stovin18Oswestry Ott 1:06.90 + 0.61465 31.89
 Owen Perkins17Solihull DNC     
 Alexandru Istrate19Nuneaton DNC     

Combined Result - Multi-Classification by British Para-Swimming Points

PlaceNameAaDClubClassTime R.T.BDPoints 50
1.Akaash Das14Oswestry Ott81:25.45 + 0.90392 40.83

UP